Міжнародний день математики

14 бер. 2024
День пі — неофіційне свято, присвячене числу π. Воно святкується 14 березня, що в прийнятому в США форматі записується як 3.14, що є трьома першими розрядами числа π. Свято впроваджене на математичних факультетах значної кількості вузів у різних країнах. Зазвичай свято розпочинається о 1:59 ночі, що разом з датою складає перші шість знаків числа π (3.14159). Окрім того, цей день (14 березня) є також і днем народження Альберта Ейнштейна, що надає йому додаткової значущості в очах математиків.

Генеральна конференція ЮНЕСКО оголосила 14 березня Міжнародним днем математики. Обрана дата збігається з Днем π, який, своєю чергою, походить від перших трьох цифр числа, що розглядається (3,14...), які відповідають способу читання дати в англосаксонській системі. У листопаді 2019 року Генеральна конференція ЮНЕСКО в резолюції 40/302 оголосила 14 березня Міжнародним днем математики.

14 березня — День числа π

Це неофіційне свято на честь математичної константи π, яка допомагає обчислювати периметр кола, площу круга та об’єм кулі, а також параметри геометричних фігур, у складі яких є круг.

Це свято придумав у 1987 році фізик Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць:число) 14 березня записується як 3:14, що збігається з першими розрядами цієї величини, а у час 1:59:26 збіг стає ще точнішим — π = 3,1415926. Цей день математики різних країн вважають своїм професійним святом.

Покажіть дітям красу математики як науки, наголосіть на її важливості та потрібності у житті людей, зокрема повсякденному.

Робота з дітьми впродовж дня

·       Бесіда-дослідження “Навіщо потрібні числа?”.

·       Гра-дослідження “Як можна занотувати числа?”: вихователь коротко розповідає, як у далекому минулому, коли ще не було звичних нам цифр, занотовували кількість; діти придумують власні способи “запису” кількості.

·       Віршовані задачі “Нумо лічити!” на додавання та віднімання в межах 10 (“Джміль” та е-додаток до нього).

·       Бесіда-дослідження “Що таке фрактали і де їх можна побачити?” (публікація “Фрактали: математика, мистецтво, винахідництво”, “Дошкільне виховання”, № 1, 2016).

·       Вправа-асоціація "На що схожий фрактал": вихователь показує дітям фрактали, вони порівнюють їх з об’єктами довкілля.

·       Винахідницька гра "Пісочні фрактали": діти створюють фрактали із сухого піску.

·       Гра-подорож "Мандруємо у фракталі": педагог демонструє 3D-фрактал, діти уявляють, як мандрують у ньому на маленькому вертольоті, розповідають, що цікавого побачили, малюють епізоди “подорожі”.

·       Гра-дослідження на прогулянці “Шукаємо геометричні фігури навколо”: діти разом з вихователем шукають у довкіллі предмети, що за формою близькі до різних геометричних фігур, і наприкінці гри визначають, яких фігур більше.

·       Мандрівка “У пошуках фракталів”: діти шукають фрактали у природі.

·       Творча аплікація-поробка “Паперові фрактали”: діти створюють фрактали з геометричних фігур або виготовляють поробку з паперу.