28 січня — День відкриття Антарктиди

28 січ. 2023
28 січня 1820 р. учасниками першої російської антарктичної експедиції (1819–1821 р.) під командуванням Ф. Беллінсгаузена і М. Лазарева було відкрито шостий і останній материк Землі — Антарктиду. Це єдиний континент на планеті, на якому заборонено розміщення будь-яких військових об’єктів. Дотепер територія Антарктиди не належить жодній країні світу, на ній дозволена тільки наукова діяльність.

Площа Антарктиди становить близько 14 млн км. Отже, цей материк майже у 4 рази менший, ніж Євразія — той, на якому живемо ми. Але взимку він значно збільшується в розмірах внаслідок криги.

Розкажіть дітям про найтаємничіший континент нашої планети: про мешканців Антарктиди — тварин та рослини, умови їх існування, порівняйте їх з природними умовами в Україні та інших уже відомих дітям місцях, розберіться разом, як пристосовуються живі істоти до таких суворих умов.

Зверніть увагу малят на значення цього континенту для людей Землі — близько 80 % запасів прісної води зосереджено саме в Антарктиді, у льодах якої “записано” дані про клімат нашої планети за останні 100 тис. років, спостереження науковців на цьому континенті допомагають прогнозувати зміни клімату та досліджувати сейсмологічну активність в усіх куточках Землі, на антарктичних базах тестують технології та обладнання, які планують використовувати під час вивчення планет Сонячної системи.

Відео Українці в Антарктиді

Весела пісня про Пінгвінів

Фізкультхвилинка для дітей пінгвіни

Робота з дітьми впродовж дня

• Гра-дослідження “Плануємо подорож до Антарктиди”: запропонуйте дітям показати на карті різні маршрути подорожі до цього континенту, зібрати все необхідне для експедиції, спланувати мандрівку (що передусім хочеться побачити дорогою та в самій Антарктиді), вибрати транспортний засіб. Хто швидше збереться? Хто нічого не забуде?
  • Освітня подорож до Антарктиди (див. бесіду за сюжетною картиною на обкладинці “Мандруємо туди, де вічні сніги” та презентацію до неї (“Джміль”, 2018, № 1)): мандруючи з малятами розповідаємо про природні умови континенту, його тварин і рослин.
  • Дослідження-порівняння “Антарктида — чемпіон”: це найбільша пустеля Землі; останній з відкритих материків; його клімат і поверхня нагадують умови на Марсі (тому фахівці NASA проводили тут випробування космічних апаратів “Вікінг”, які мали досліджувати Марс); це також найхолодніший континент Землі (навіть влітку в Антарктиді −30‑50°C), на цьому материку зафіксована найнижча у світі температура (−91.2°C); саме тут дмуть найсильніші вітри тощо.
  • Дослідження “Чому в Антарктиді так холодно?”. За допомогою глобуса та настільної лампи змоделюйте освітлення Сонцем полюсів Землі, покажіть дітям, як сонячні промені “ковзають” по полюсах, і поясніть, що саме тому Сонце не зігріває їх. Щоб діти “відчули це на дотик”, візьміть свічку чи лампу розжарювання і запропонуйте їм піднести до неї руку збоку. Зверніть увагу малят на те, що саме у центрі руки — напроти джерела — тепло відчувається найбільше. Можна напроти лампи (свічки) підвісити кульку — модель Землі (кулька має бути досить великою, адже якщо вона буде малою, промені падатимуть прямо на всю її поверхню) — і через деякий час перевірити, які її місця нагрілися найбільше (найменше). Ті промені, що все-таки потрапляють на поверхню полюсів, сніг та лід відбивають (до 90 %). В Антарктиді ще й тому холодніше, ніж на Північному полюсі, що це найвищий материк Землі (висота поверхні Антарктиди 410 м + лід 2040 м = у 2,8 разів вище, ніж середня висота поверхні інших материків). А чим вище, тим холодніше.
  • Бесіда “Пригоди на антарктичній станції «Академік Вернадський»” (див. публікацію “Українці в Антарктиді” та презентацію до неї: розкажіть малятам про єдину українську антарктичну станцію, розташовану на острові Галіндез, що є метеорологічною та географічною обсерваторією і працює весь рік без перерв.
  • Моделювання “Айсберг” (див. публікацію “Крижані велетні” та презентацію до неї): малята вивчають властивості льоду, ознайомлюються з особливостями айсбергів.
  • Дослідження “Рослини Антарктиди” (див. презентацію до публікації “Мандруємо туди, де вічні сніги”: ознайомлюємося з рослинами холодного континенту, порівнюємо їх з українськими рослинами зі схожими назвами, знаходимо спільне у всіх представників антарктичної флори.
  • Тактична гра “Пінгвіни проти поморників”.
  • Діалог-порівняння “Чи однакові рослини «мешкають» на полюсах Землі — в Антарктиді та Арктиці?”: закріплюємо уявлення дітей про рослини Арктики, порівнюємо їх з українськими рослинами зі схожими назвами, знаходимо спільне та відмінне у представників арктичної й антарктичної флори, розмірковуємо, чому виникли відмінності (зіставляємо кліматичні умови).

Флора Арктики. Рослини Антарктиди та Арктики

• Діалог-дослідження “Тварини Антарктиди” (див. презентацію до публікації “Мандруємо туди, де вічні сніги”
  • Дослідження “Імператорський пінгвін” та презентація): оповідання зі словами-картинками про птаха-рекордсмена; діти самостійно читають, ознайомлюються з твариною-чемпіоном, порівнюють її з іншими, розмірковують.
  • Дослідження “Як тварини пристосовуються до холоду та життя на льоду”.
  • Діалог-порівняння “Тюлені й риби”.

Нелегке життя на суходолі. Як риби у воді

• Моделювання “Як пінгвіни гріються”.
  • Моделювання “Як пінгвіни рухаються”.

Пінгвіни на суходолі. Підводний “політ”

• Конструювання зі снігу “Антарктида”.
  • Гра-фантазія на прогулянці “Пригоди в Антарктиді”.
  • Вікторина “Дива полюсів Землі” (див. публікацію “Небо палає”  та презентацію до неї).
  • Образотворча діяльність “Пригоди пінгвінів”: малята разом придумують сюжет, кожен створює поробку-пінгвіна, після чого усі витвори дітей об’єднують у колективну композицію, на основі якої можна розігрувати сценки з життя родини пінгвінів і знімати мультфільми.
  • Пригодницька вистава “Казка про пінгвіна, який хотів літати” та шаблони для виготовлення ляльок для пальчикового театру).