2 лютого — День бабака!

2 лют. 2023
Це народне свято виникло ще за часів Давнього Риму. Багато років воно було і залишається традиційним для Канади і США, та його популярність уже вийшла за межі цих країн. Спостерігаючи у цей день за бабаком, який вилазить зі своєї нори, люди визначають, чи скоро настане весна. Вважається, що досвідчений бабак майже ніколи не помиляється, тоді як офіційна гідрометеорологія і досі не береться робити такі довготривалі прогнози.

Якщо другий день лютого буде похмурим і бабак не зможе побачити свою тінь, але спокійно залишить насиджену нору, висока ймовірність того, що весна буде рання. Якщо день буде сонячним і бабак, спостерігаючи свою тінь, заховається в нору, то зима, швидше за все, триватиме ще шість тижнів.

Під час святкування цього дня традиційно проводять багато різноманітних заходів: фестивалі, народні гуляння, ярмарки тощо.

Розкажіть дітям, навіщо людям знати прогноз погоди, хто і як його робить, що таке довгостроковий та короткостроковий прогноз погоди, де ми можемо з ними ознайомитися. Запропонуйте малятам знайти народні прикмети, що допомагають передбачити погоду, з’ясувати, чи справді вони діють, і, можливо, на основі спостережень відкрити власні прикмети.

Робота з дітьми впродовж дня

• Бесіда-дослідження “Навіщо потрібно знати прогноз погоди?”.
  • Діалог-дослідження “Як люди можуть передбачити погоду?”.
  • Діалог-розмірковування “Чому виникли народні прикмети?”.
  • Дослідження “Які народні прикмети ми знаємо”.

Пригадуємо народні прикмети

Зрозуміти, як за деталями малюнка визначити силу зображеного на ньому вітру, допоможе цікаве завдання.

Вітерець, вітер, вітрюган

• Дослідження “Такі різні хмаринки”: на прогулянці діти розглядають хмаринки, знаходять у них спільні риси, класифікують, придумують назву для кожної групи; педагог розповідає про назви, які дали хмарам науковці.

Купчасті та перисті хмаринки

• Діалог-дослідження “Як хмаринки допомагають погоду передбачати”.
  • Діалог-спогад “Як тварини та рослини можуть допомогти передбачити погоду”: пригадуємо з малятами особливості поведінки тварин і стан рослин перед зміною погоди, розмірковуємо над тим, чому тварини і рослини так уважно “стежать за погодою”.
  • Дослідження “Передбачаємо погоду”.
  • Образотворча діяльність “Перед змінами у погоді”: діти придумують історію, в якій “оживляють” хмари, вітер, рослини, уявляють, як поводяться тварини перед настанням різних природних явищ (як-от град, дощ, гроза тощо), створюють мультфільм, інсценізують історію або ілюструють її, оформлюючи у вигляді книжечки.