ПОРАДИ БАТЬКАМ. ПЕДАГОГІЧНА ДОПОМОГА ДИТИНІ

10 трав. 2024
Секрети виховання дітей в різних країнах. Досвіди європейських і азійських країн у формуванні особистості дитини.

Первинне і найважливіше правило, в питанні дитячого виховання на Заході – «Ніяких шаблонів і ніякого насильства». Італія, Франція, Швеція, Японія, Україна і т.д. – у всіх куточках Світу батьки однаково люблять своїх дітей і піклуються про щасливе майбутнє. Але ось підхід до процесу виховання відрізняється. Наприклад, «мама – квочка» для європейського товариства не звичне явище. Жінки активні, емансиповані, і вже через кілька місяців після появи малюка на світ, продовжують свою діяльність. Цей стиль поведінки батьків певним чином каже вплив на дітей. Цитата з відомої французької газети: «У Франції основна ідея, яку вселяє матерям суспільство, полягає в тому, що роль мами важлива, але не повинна затьмарювати інші ролі». Цитата з німецького ділового журналу: «Німці навчають своїх дітей життя в дорослому світі, а американські батьки завжди шукають способи вижити в світі дітей». Цитата з японського підручника з педагогіки: «Жодна дитина не народжується генієм, і жоден – дурнем. Все залежить від стимуляції і ступеня розвитку головного мозку у вирішальні роки життя дитини. Це роки з народження до трирічного віку. У дитячому садку виховувати вже пізно ». Цитата з італійських джерел: «Чим безумніше ви себе ведете, тим більше божевільними стають ваші діти. Чим ви щасливіші, тим щасливіше ваші діти ». Дуже точно підмічено.

Виходячи з європейської системи виховання, основне завдання батьків – створити комфортне середовище для того, щоб малюк міг повноцінно розвиватися, як особистість, причому, займатися він повинен тільки тим, до чого лежить душа. Самовираження і творчі пориви не просто вітаються, а мають колосальну підтримку з боку батьків. Індивідуальність – найвища цінність в Європі.

В азійських країнах, на першому місці в процесі виховання стоїть завдання максимально розвинути самостійність, а так же покірність і шанобливе ставлення до всіх і всього. Батьки надають дитині самій вивчати свої можливості та навколишній світ, методом проб і помилок. Звичайно, мами і тата стежать за безпекою малюка, але якщо він впав, то повинен піднятися сам, а якщо у нього щось не виходить з першого разу, то йому слід спробувати ще і ще, відточуючи свої сили. В американській системі виховання дитина є «центром всесвіту».

Найчастіше, ця модель виховання призводить до того, що діти (в прямому сенсі слова), сідають на голову і поводяться вельми розпещені. Але в дорослому житті, як не дивно, американська педагогічна модель часто має позитивні показники.

Менталітет того чи іншого народу завжди накладає свій відбиток на суспільство, на його культуру і систему цінностей; розрізняються традиції і віросповідання. Вчені провели один експеримент. У кімнаті зібрали малюків з чотирьох країн: Японії, Росії, Франції та Америки. Кожній дитині зверху на головку накинули прозорі шовкові хустки і стали спостерігати. Дитина японських батьків спокійно сидів і дихав ротом, маленький француз активно крутив головою і намагався прибрати тканину руками, російський малюк почав вередувати і привертати до себе увагу, американський карапуз впав на спину і став активно брикатися ніжками. Що тут можна додати ?!

Дійсно, існує безліч книг і посібників з виховання дітей. Але жодна енциклопедія не містить універсальної формули, а так само ідеального рецепта для батьків, і не дасть відповідь на питання «Як правильно виховувати дітей?». Опираємося на досвіді предків, на інтуїцію і понад бажання виростити хорошу людину і гідного представника нового покоління.