22 травня — Міжнародний день біологічного розмаїття

21 трав. 2023
Цей День проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1995 р. спеціальною резолюцією на основі рекомендації Конференції сторін Конвенції про біологічне розмаїття, якими на сьогодні є близько 200 держав. Головне завдання дня — звернути увагу громадськості на проблему зникнення з Землі багатьох представників флори і фауни.

Біологічне розмаїття — це всі різноманітні форми життя на Землі. За даними Комітету з питань довкілля ООН, щороку на нашій планеті зникає 25 тис. видів тварин і рослин — приблизно три види щогодини! За прогнозами вчених, чверть усіх видів рослин і тварин нашої планети перестануть існувати найближчим часом. Так, щороку вчені відкривають нові види, але темпи їх зникнення надто стрімкі (вони зникають приблизно у 1000 разів швидше, ніж це відбувалося б без втручання людини)…

Всесвітній союз охорони природи виділяє такі основні чинники, що призводять до втрати біологічного розмаїття: знищення та фрагментація природних екосистем; їх забруднення; глобальні кліматичні зміни; конкуренція видів аборигенів з тими, які поширилися в результаті діяльності людини; опустелювання; зростання чисельності населення і надмірне споживання, нерозсудливе використання природних ресурсів.

Покажіть дітям, що таке розмаїття флори та фауни, поясніть, чому воно необхідне, з’ясуйте разом, що таке біологічний вид, порівняйте представників одного виду рослин і тварин, поміркуйте, чому тварини такі різні, уявіть, наскільки збідніє природа нашої планети, якщо види й далі зникатимуть.

Робота з дітьми впродовж дня

• Бесіда-дослідження “Чому необхідне біологічне розмаїття?”: розкажіть малятам, що всі істоти є частиною єдиної екосистеми та відіграють важливу роль у підтриманні життя на Землі, зникнення однієї ланки може призвести до зникнення ще кількох, через деякий час зникнення одного виду може порушити баланс усіх видів в екосистемі. За одноманітності характеристик тварин усередині одного виду будь-яка суттєва зміна зовнішніх умов (погода, спалах епідемії, зменшення кількості їжі) значно більше позначиться на виживанні виду, ніж у випадку, коли він має багато різновидів. Зберігаючи багатство видів на планеті, ми підтримуємо стабільність екосистем, забезпечуємо збереження всіх видів, від чого, зрештою, залежить і життя людства. Вибір на користь збереження біорозмаїття, навіть якщо це не приносить нам очевидної користі та вимагає додаткових зусиль, — це й етичний вибір.
  • Гра-дослідження “Знайди спільне”: серед наданих фотографій та відеофрагментів малята впізнають представників одного виду, пояснюють свій вибір.
  • Гра-дослідження “Знайди відмінності”: малята розглядають представників одного виду на фотографіях та відеофрагментах, наданих педагогом, шукають відмінності між ними, намагаються пояснити, чому вони виникли.
  • Дослідження “Як тварини до життя у різних умовах пристосовуються”.
  • Спостереження за комахами на прогулянці.
  • Діалог-спогад “Якими різними бувають комахи”: діти порівнюють різних комах, шукають комах з інших країн — “родичів” тих, що водяться в Україні, пояснюють свій вибір.
  • Бесіда-дослідження “Як забарвлення допомагає тваринам пристосовуватись?”: досліджуємо разом з малятами відповідність забарвлення тварин і умов їх існування.
  • Колективна творча робота “Як метелики та квіточки потоваришували”: малята разом малюють або розфарбовують квітучу галявинку в лісі або на луці, потім кожен малює метелика і “саджає” на квіточку відповідно до його забарвлення.
  • Створення композиції “Різноманіття тварин навколо”: діти поєднують у спільній картині різних тварин (кожен зображує ту, яка йому найбільше до вподоби), узгоджуючи свої дії — щоб тваринки сусіди не "посварилися".
  •  Переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=TE--vx9-730

Міжнародний день біологічного різноманіття | Мачухівська територіальна громада