Особливості гіперопіки та як вона впливає на дитину

24 трав. 2023
Світ, в якому ми живемо, на жаль, не є ідеальним. Всім нам дуже хочеться жити в любові, в гармонії з собою, з природою і відчувати себе щасливими кожен день. Ми всі йдемо своїм шляхом і намагаємося зробити життя і себе трішки краще.

Природним чином, батьки хочуть, щоб їхні діти отримали від життя максимум, щоб вони не стикалися з проблемами, а так само намагаються захистити улюблених чад від негативної й негативної інформації та дій.

Так, опіка – важливий елемент в процесі виховання (і в житті) будь-якої людини. Відчувати себе потрібним, захищеним, відчувати, що знаходишся під невидимим крилом материнської та батьківської турботи – це те, що надає душевні і життєві сили. Але все добре в міру! Іноді, зустрічаються випадки прояву батьківської «гіперопіки». Здавалося б, «Що такого страшного ?! Просто батьки дуже сильно люблять своїх дітей! ». Ні, ні і ще раз ні! Повинна існувати межа опіки і гіперопіки, інакше, батьківська турбота «задушить» здорове его маленької особистості, руйнуючи при цьому самостійність дитини.

Якщо звернутися до енциклопедії практичного психолога, то гіперопіка трактується наступним чином: «Гіперопіка – надмірна турбота про дітей. Психологи використовують термін гіперпротекція (від грец. Hyper – понад + лат. Protecto – охороняти, захищати, сприяти). Гіперопіка виражається в прагненні батьків оточувати дитини підвищеною увагою, захищати навіть при відсутності реальної небезпеки, постійно утримувати біля себе, «прив’язувати» дітей до свого настрою і почуттів, зобов’язувати їх діяти певним, найбільш безпечним для батьків способом. При цьому дитина позбавлена необхідності вирішення проблемних ситуацій, оскільки рішення або пропонуються йому готовими, або досягаються без його участі. В результаті дитина позбавляється можливості не тільки самостійно долати труднощі, але навіть їх тверезо оцінити. Вона втрачає здатність до мобілізації своєї енергії у важких ситуаціях, чекає допомоги від дорослих, перш за все від батьків; розвивається так звана вивчена безпорадність – рефлекторна реакція на будь-яку перешкоду як на непереборне. »

Чи замислювалися ви над тим, що в добрих лагідних, люблячих батьках  може «сидіти страшні  звіри» під назвою «гіперопекун» ?! Тільки робота над собою і своїми мотивами допоможе мамі чи татові позбутися вічного бажання понад турботи над малюком.

У класичній психології розрізняють два типи гіперопіки і підвид:

• демонстративна гіперпротекція
  • інертна гіперпротекція
  • 2 (а). Постійне почуття страху у батьків (страх втрати дитини)

Так само є поділ на два види гіперопіки:

• поблажлива гіперопіка
  •  гіперопіка, що домінує

Безумовно, дитина дошкільного або молодшого шкільного віку не може сам піти вранці в школу, переходячи при цьому дорогу, потім вільно гуляти на вулиці або проїхати в громадському транспорті в гості до друзів. Сучасні обставини вносить свої корективи в наше життя. Звичайно, до певного віку має сенс зайвий раз перестрахуватися щодо безпеки малюка. Але згадайте, як ви, особисто, отримували перший життєвий досвід!

Наслідки гіперопіки плачевні. Підвищене почуття тривоги, небезпеки, надмірне занепокоєння – все це мама або тато передає малюкові, що надалі, негативно позначається в дорослому житті. З опитаних 100% батьків з явними ознаками гіперпротекції – 97% виправдовували свою позицію, дії, свою «любов» і щиро вважали себе самовідданими батьками. Наявність внутрішніх конфліктів, страхів, проблем, фобій у батьків проєктується на відносини з дитиною у вигляді гіперопіки. Це породжує залежність, несамостійність, інфантилізм, невпевненість в собі, уникнення ризику, суперечливі тенденції в формуванні особистості, відсутність своєчасно розвинених навичок спілкування.

Кожен з нас перебуває в зоні психологічної стійкості, яка може бути втрачена внаслідок зовнішніх чи внутрішніх факторів. Сьогоднішні події мають низку психологічних фіт беків до подій 24 лютого і здатні підвищити рівень тривожності, а отже, дестабілізувати наш стан. Та більше – якщо не працювати з цими емоціями, вони можуть викликати вторинну психологічну травму внаслідок відчуття колективної небезпеки.

Для стабілізування психологічного стану у межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки»,  експерти підготували техніки, які допоможуть стабілізувати психологічний стан. https://mon.gov.ua/storage/app/uploads/public/632/efb/821/632efb821ad76143774627.jpg

Психологічне здоров'я: що робити, якщо новини «вибили» вас із зони психологічної стійкості? | Міністерство освіти і науки України