3 березня — Всесвітній день письменника

3 бер. 2024
Цей день святкується за рішенням міжнародного об’єднання письменників — ПЕН‑клубу, — яке виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни і між країнами, проти таких негативних аспектів ЗМІ, як навмисна фальсифікація, спотворення фактів або тенденційна їх інтерпретація заради політичних та особистих інтересів.

Всесвітній день письменника відзначається за рішенням 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, що відбувся 12-18 січня 1986 року. ПЕН-клуб був заснований у 1921 році.

Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів poets- поети, essayists – нарисовці, novelists – романісти (слід відзначити, що абревіатура в цьому випадку збігається зі словом pen – ручка в перекладі з англійської). Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Ґолсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах.

Це – міжнародне об’єднання письменників, яке, як зазначено в Хартії ПЕН-клубу, „виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни і між всіма країнами. Його члени зобов’язуються виступати проти придушення свободи слова в будь-якій її формі в тих країнах і суспільствах, до яких вони належать, а також в усьому світі, коли це можливо. ПЕН-клуб виступає на захист свободи преси та проти необґрунтованого застосування цензури в мирний час. ПЕН-клуб вважає, що необхідне просування людства до більш високих форм політичної та економічної організації потребує вільної критики уряду, органів управління і політичних інститутів. Оскільки свобода передбачає добровільну стриманість, члени ПЕН-клубу зобов’язуються виступати проти таких негативних аспектів вільної преси, як неправдиві публікації, навмисна фальсифікація, спотворення фактів або тенденційно безчесна їх інтерпретація заради політичних, групових або особистих цілей”.

Свято є чудовою нагодою розповісти дітям про непросту і дуже відповідальну працю письменника, про книгу як джерело цікавої та корисної інформації, дати малятам змогу самим побути письменниками.

Сьогодні – Всесвітній день письменника - 3 Березня 2017 - Електронна бібліотека ЧЦ ПТО

Робота з дітьми впродовж дня

• Бесіда‑дослідження “Звідки книжка до нас приходить?”: покажіть малятам, що книжка є результатом праці багатьох людей, побудуйте разом з ними ланцюжок дій, які потрібні для створення книги.
  • Гра‑роздум “Без чого книжки не буває?”.
  • Вікторина “Цікавинки про папір”
  • Придумування загадок про персонажів відомих дітям літературних творів.
  • Ознайомлення малят з казкою В. Сухомлинського “Старий пень” з використанням прийомів ТРВЗ
  • Рухлива гра “Море хвилюється”: діти показують персонажів улюблених книжок.
  • Гра‑імпровізація “Робимо книжечку‑малятко”: діти придумують цікаву казкову історію; кожна дитина створює один малюнок; потім усі разом збирають книжечку‑малятко (див. статтю “Я створю цю книжку сам”
  • Вистава про книгу: діти розігрують історію, яку намалювали у книжці‑малятку, перед дітками з молодшої групи, дарують їм свою книжку.
  • Розвага “Книжка ожила”: вихователь показує дітям фрагменти мультфільмів, створених за відомими казками, діти пригадують назви казок, усі разом виконують імпровізований танець у супроводі мелодії з мультика.