Психологічна підтримка дошкільнят у воєнний час: добірка порад та рекомендацій

Питання психологу: Як знизити тривогу дітей під час військових дій?

МОН запускає інформаційну кампанію про те, як заспокоїти дітей під час війни | Міністерство освіти і науки України

Під час військових конфліктів однією з найуразливіших та беззахисних категорій цивільного населення є діти та підлітки. На їхніх очах відбуваються страшні події, і більшість з дітей перебуває у стресі. Більшість з них не можуть прийняти нову реальність, у яку вони потрапили. Наша особлива турбота – дітям. У зіткненні з викликами війни вони потребують насамперед підтримки та прикладу батьків.

Діти переймають настрій дорослих, тож передусім варто заспокоїтися саме вам. Але як відповісти на їхні питання та зменшити тривожність, особливо в часи, коли вони прокидаються від сирен і чують вибухи?

ГОВОРІТЬ ПРАВДУ. Діти ставлять багато питань, і важливо на них відповідати. Поясніть, чому розпочалася війна, чому вам доводиться чути сирени й ховатися в укритті.

ЗІЗНАЙТЕСЯ, ЩО ВАМ ТЕЖ СТРАШНО. Але поясніть, що ви будете робити під час вибухів, гучних сигналів тощо. Найголовніше донести, що ви залишаєтеся в безпеці тут і зараз.

ПОКАЖІТЬ ДИТИНІ, ЩО ВИ ЇЇ СЛУХАЄТЕ. Дозвольте їй виговоритися, запитайте, як вона себе почуває, про що думає, за що переживає.

КОНТРОЛЮЙТЕ ЕМОЦІЇ. Не виливайте свою злість на дитину, не кричіть і не відповідайте грубо. Якщо є відчуття бурі всередині, відійдіть в іншу кімнату чи візьміть хвилину тиші й зробіть вдих-видих. Зрозумійте, що дитина не винна в тому, що відбувається. Їй потрібна ваша підтримка.

НЕ СВАРІТЬСЯ з іншими членами родини. Зараз не час додаткових конфліктів і напруги.

РЕАГУЙТЕ НА ІСТЕРИКУ. Щоб зупинити плач, почніть озвучувати почуття дитини: «Тобі зараз страшно, ти налякався / -лась». Запевніть, що ви поруч, із вами безпечно. Обійміть дитину, погладьте її, дивіться в очі.

ОРГАНІЗУЙТЕ ДОЗВІЛЛЯ. Добре допомагають упоратися з тривогою казки, малювання, вигадування спільних історій. Намагайтеся зберегти звичний режим дня.

Вправи для зниження тривожності в дітей від UNICEF

АРОМАТ КВІТІВ

Попросіть дитину глибоко вдихати через ніс і видихати через рот. Ніби вона нюхає квітку.

М’ЯЧ-АНТИСТРЕС

Зробіть власноруч м’яч із тканини чи пакетів. Або наповніть повітряну кульку будь-якою крупою. Попросіть дитину стискати цей мяч, коли буде страшно. Це допоможе зняти м’язову напругу.

МАЛЕНЬКИЙ ЗАЙЧИК

Попросіть дитину швидко вдихнути тричі через ніс й один довгий видих через рок. Так, ніби зайчик у садочку.

БЕЗПЕЧНА ПРОГУЛЯНКА

Разом із дитиною згадайте чи вигадайте безпечний простір, де затишно та спокійно. Нехай дитина пофантазує й розповість, як почувається в тому місці, що бачить, що планує робити.

Пропонуємо вам лаконічний порадник щодо найпоширеніших викликів (вимушене переселення, втрата, досвід психотравмуючих подій, поранення рідних та ін.), як бути в них такою підтримкою і як турбуватися теж про себе.

Як заспокоїти дитину, що перебуває в епіцентрі бойових дій

Як мінімізувати ризик загубитися членам сім'ї

Під час евакуаційних заходів, пересування у натовпі, у разі дій після звучання сигналу повітряної тривоги значно підвищується ризик загубити якогось члена родини, особливо це стосується дітей та вразливих категорій населення. Товариство Червоного Хреста України підготувало корисні поради щодо поведінки у надзвичайній ситуації.

Задля мінімізації ризику загубитися у таких надзвичайних ситуаціях усім родинам варто заздалегідь:

• обговорити з усіма членами родини план дій та домовитись, що треба робити, якщо загубився;
  • визначити альтернативне місце зустрічі та період часу;
  • пам'ятати про варіанти способів інформування членів сім'ї (записки, оголошення).

Для вразливих категорій населення

• діти повинні знати власні ім’я, вік, імена батьків, домашню адресу;
  • підпишіть речі дітей, літніх осіб, хворих тощо;
  • у внутрішні кишені одягу варто покласти візитівку з інформацією про контактну особу.

Обов’язково

• Тримайте дитину тільки за руку. Коли дитина тримає вас за рукав чи за сумку, у натовпі їй дуже легко загубитися.
  • Пробираючись до місця призначення в натовпі людей, ведіть дітей перед собою.
  • Коли ви доїхали до потрібного вам місця, озирніться і назвіть дитині місце, де ви зустрінетеся, якщо розминетесь.
  • Завжди майте фотографію вашої дитини (у тому числі на телефоні), бажано свіжу. За знімком перехожі легше  її згадають і допоможуть швидко знайти.

У разі необхідності Служба розшуку Червоного Хреста України може прийняти звернення від громадян за телефонами: +(066) 250-99-57, (096) 304-43-75 та е-мейл [email protected].

Діти з порушеннями інтелектуального розвитку є особливо вразливими до цих страшних подій. Вони здригаються від вибухів, не розуміють нове переміщення у безпечне місце (бомбосховище), опиняються в ступорі або виявляють істерики під час сирен повітряної тривоги, відчувають постійний страх, розгубленість, тривогу та мають інші негативні психічні прояви.

Слід пам’ятати, що діти з порушеннями інтелектуального розвитку мають обмежені можливості пізнавальної діяльності, не можуть швидко та правильно реагувати та обробляти інформацію з навколишнього середовища. Через це, важливим є застосування необхідної підтримки та допомоги таким дітям під час війни, враховуючи максимально їхні інтелектуальні можливості з метою мінімізувати у них наслідки психологічної травми.